W sobotę 12-go grudnia w ramach akcji Tradycyjna Gęsina Wiejska klienci sklepu Carrefour w Centrum Handlowym Bielawy w Toruniu mieli znakomitą okazję do nabycia wytwarzanych lokalnie produktów z gęsiny, a tym samym do poznania lub przypomnienia sobie tradycyjnych polskich smaków. Inicjatorem akcji jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Podczas wydarzenia Panie z Kół Gospodyń Wiejskich „Wieszkowianki” oraz „Sośno”, na świątecznie ozdobionych stoiskach w hipermarkecie Carrefour w Toruniu, prezentowały przysmaki kulinarne regionu Krajny i powiatu Sempolińskiego, przygotowane na bazie gęsiny.

 

Podobnie jak tydzień wcześniej odwiedzających nasze stoiska zachwyciły różnorodne przetwory z gęsiny przygotowane według własnych, sprawdzonych receptur, takie jak: pasztet z gęsi, kaszanka z gęsi, pierogi z farszem gęsim, półgęsek, okrasa, smalec oraz czernina z owijonkiem w słoiku.

Nasze wydarzenie zaszczycił swoją obecnością były minister rolnictwa, obecnie poseł na Sejm RP Jan Krzysztof Ardanowski, który w rozmowie z Przedstawicielami Instytutu podkreślił, że: Gęsina jest obecnie poszukiwanym przez konsumentów produktem, tradycja jej spożywania odtwarza się. Musimy przypominać te smaki dzieciństwa i promować je. Mówić o gęsinie, bo jest to znakomite, wyjątkowo zdrowe, bardzo pożywne i dietetyczne mięso. Dawniej bardzo popularne. Inicjatywa popularyzująca i promująca gęsinę, którą rozpoczął Instytut była bardzo potrzebna. Pan poseł przyznał, że na jego rodzinnym stole jada się potrawy z gęsiny, a jego ulubionym daniem jest czarnina.

 

Nasze stoiska odwiedzili także dziennikarze TVP3 Bydgoszcz, Radia PIK w Bydgoszcz oraz tygodnika „Poza Toruń” i „Teraz Toruń”. O gęsinie, jej chowie i tradycji spożycia oraz wsparciu polskiej żywności w rozmowie z mediami wypowiedzieli się: poseł Pan Jan Krzysztof Ardanowski, dyrektor hipermarketu Carrefour w Toruniu Pan Robert Lorenc, członek Rady Programowej NIKIDW Pan Michał Grabianka, przedstawiciel NIKIDW w Toruniu Pan dr Tomasz Sińczak, członkini KGW Wieszki – Pani Mariola Grabowska, członkini KGW Sośno – Pani Dorota Ostrouch.

 

W rozmowie z mediami Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że: Instytut zajmuje się promowaniem tego co na wsi jest wartościowe także dziedzictwo kulinarne. Dzisiaj podczas tego wydarzenia promujemy konkretne produkty czyli gęsinę. Kiedyś hodowla przyzagrodowa była prawie w każdym gospodarstwie i stanowiła źródło dochodu, chcemy to odtwarzać. Takie wydarzenie pokazuje aktywność Kół Gospodyń Wiejskich, w tym przypadku z Krajny. Produkty prezentowane przez Koła Gospodyń Wiejskich są najwyższej jakości. Są naturalne, regionalne, odpowiednio przygotowane, wpisujące się w nasz polski genetyczny kod smaku. Potrawy z gęsiny przypominają nam smaki dzieciństwa. Ważne jest pokazywanie ludziom, że kupowanie dobrej polskiej żywności jest działaniem patriotycznym, na rzecz dobra Polski. Dzięki temu polscy rolnicy mają dochody. Smakujmy to co nasze!

 

Barwnie zdobione stoiska i apetycznie wyglądające potrawy z gęsiny wykonane według tradycyjnych przepisów, cieszyły się dużym zainteresowaniem klientów, którzy chętnie wymieniali się z Paniami z Kół Gospodyń Wiejskich swoimi doświadczeniami związanymi z przygotowaniem i spożywaniem tego rodzaju mięsa. To sygnał, że zaczynamy doceniać naszą polską żywność, kulinarne dziedzictwo kulturowe i dla wielu z nas – dawne smaki dzieciństwa.

 

Promocja tradycyjnych i lokalnych produktów z gęsiny, prowadzona w ramach Inicjatywy „Tradycyjna Gęsina Wiejska” jest jej finalnym elementem. Inicjatywa ta zaczęła się wiosną tego roku od upowszechniania przyzagrodowego chowu gęsi wśród rolników z małych, ekstensywnych gospodarstw. Zorganizowaliśmy wtedy konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich, w którym nagrodą był zakup piskląt gęsich. KGW „Sośno” było jednym z laureatów tego konkursu. W okresie letnim prowadziliśmy szkolenia z chowu i przetwórstwa gęsi, a na jesieni zorganizowaliśmy konkurs na tradycyjne przetwory, potrawy i produkty z gęsiny, gdzie zebraliśmy ponad 90 ciekawych i bardzo smacznych przepisów. Rozpoczęliśmy też promocję gotowych produktów z gęsiny, czego owocem jest wspieranie KGW w sprzedaży swoich wspaniałych produktów. O Inicjatywie TGW będzie można więcej przeczytać w najbliższym kwartalniku Kultura Wsi, który ukaże się już wkrótce, na początku przyszłego roku.

Oprac. Aleksandra Szymańska
Oprac. Zespół NIKIDW