Pasztet i kaszanka z gęsi, półgęski i pierogi z gęsiny… to tylko niektóre przysmaki, którymi oczarowały klientów Centrum Handlowego Bielawy w Toruniu Panie z Kół Gospodyń Wiejskich. To wszystko w ramach akcji Tradycyjna Gęsina Wiejska, której inicjatorem jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

W sobotę 5-go grudnia w godz. 10.00-19:00 w ramach akcji Tradycyjna Gęsina Wiejska Panie z Kół Gospodyń Wiejskich „Wieszkowianki” i „Sośno” na specjalnie przygotowanych stoiskach w hipermarkecie Carrefour w Toruniu prezentowały własnoręcznie wykonane, naturalne przysmaki kulinarne regionu Krajny i powiatu Sępoleńskiego. Była to znakomita okazja do poznania lub przypomnienia sobie tradycyjnych polskich smaków!

 

Wśród hitów kulinarnych przygotowanych przez KGW Wieszkowianki znalazły się: pasztet z gęsi, kaszanka z gęsi, ketchup z dyni, karp na śliwce, karp w occie, pierogi z farszem gęsim, pierogi z farszem z karpia, sery z czosnkiem, czarnuszką i kozieradką, ciasta i ciasteczka.

Z kolei KGW Sośno zachwyciło wszystkich odwiedzających pierogami z gęsiny, z kapustą i grzybami, półgęskiem, okrasą i smalcem, pasztetem z gęsiny, galaretą z żołądków, czerniną z owijonkiem w słoiku, tuszkami gęsimi oraz przetworami przygotowanymi według własnych, sprawdzonych receptur.

 

Świątecznie ozdobione stoiska, pięknie podane potrawy i przetwory przyciągnęły dużą ilość osób zainteresowanych zakupem naturalnych produktów, wykonanych według tradycyjnych przepisów, niejednokrotnie przekazywanych z pokolenia na pokolenie. To dobry znak, że Polacy wracają do swoich korzeni i coraz częściej sięgają po smaki, które pamiętają z czasów dzieciństwa.

Dla tych którym nie udało się przybyć w sobotę 5 grudnia do Centrum Handlowego Bielawy w Toruniu mamy dobrą wiadomość. 12-go grudnia Panie z KGW Wieszkowianki i KGW Sośno po raz kolejny zaprezentują swoje wyroby.

 

Promocja tradycyjnych i lokalnych produktów z gęsiny, prowadzona w ramach Inicjatywy „Tradycyjna Gęsina Wiejska” jest jej finalnym elementem. Inicjatywa ta zaczęła się wiosną tego roku od upowszechniania przyzagrodowego chowu gęsi wśród rolników z małych, ekstensywnych gospodarstw. Zorganizowaliśmy wtedy konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich, w którym nagrodą był zakup piskląt gęsich. KGW „Sośno” było jednym z laureatów tego konkursu. W okresie letnim prowadziliśmy szkolenia z chowu i przetwórstwa gęsi, a na jesieni zorganizowaliśmy konkurs na tradycyjne przetwory, potrawy i produkty z gęsiny, gdzie zebraliśmy ponad 90 ciekawych i bardzo smacznych przepisów. Rozpoczęliśmy też promocję gotowych produktów z gęsiny, czego owocem jest wspieranie KGW w sprzedaży swoich wspaniałych produktów. O Inicjatywie TGW będzie można więcej przeczytać w najbliższym kwartalniku Kultura Wsi, który ukaże się już wkrótce, na początku przyszłego roku.

Serdecznie zapraszamy!
12 grudnia 2020 r. w godz. 10:00-18:00!!!

Oprac. Zespół NIKIDW