Specjaliści z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi na łamach portalu farmer.pl starali się przybliżyć czytelnikom tradycje związane ze spożywaniem jagnięciny, podkreślali jej walory prozdrowotne oraz możliwości kulinarne.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi rozpoczął niedawno Inicjatywę Jagnięcina Podhalańska, której celem jest odbudowa owczych stad, utrzymanie hodowli i pokazanie tradycji kultury góralskiej związanej z wypasem owiec. Ważnym jej elementem jest również przypomnienie i zaprezentowanie podhalańskiej kuchni regionalnej, w której królowało owcze mięso, a szczególnie jagnięcina.

– „Potrawy z udziałem mięsa jagnięcego czy baraniego są bardzo smaczne, sycące i pożywne, co szczególnie powinno się doceniać jesienią i zimą, kiedy aura nas nie rozpieszcza” – przekonywała czytelników Farmera Kinga Biernacka z NIKiDW

Autorzy artykułu podkreślali, że jagnięcina jest pozyskiwana w Polsce z hodowli bez udziału stymulatorów wzrostu i antybiotyków. Jest to mięso pochodzące w pełni z naturalnego chowu i żywienia, co ma znaczący wpływ na jego jakość i smak.

Wielką zaletą jagnięciny jest również jej wysoka wartość odżywcza. Mięso to uznawane jest za produkt o działaniu prozdrowotnym, mający korzystny wpływ na nasz organizm. Warto więc spróbować i przywrócić ją do domowej kuchni.

Zachęcamy do lektury całego artykułu:
https://www.farmer.pl/farmer-po-godzinach/odczarowac-jagniecine,101600.html

Red. J.R.
Fot. Kinga Biernacka