Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi Oddział w Puławach posiada cenny księgozbiór, który liczy około 360 tysięcy jednostek bibliotecznych, w tym 207 tysięcy wydawnictw zwartych, około 139 tysięcy wydawnictw ciągłych i 12 tysięcy zbiorów specjalnych. W zbiorach biblioteki znajdują się dwie cenne kolekcje: stare druki (828 woluminów z XVI–XVIII wieku) i polonica XIX-wieczne (około 8200 woluminów), które tworzą Narodowy Zasób Biblioteczny. W tym miejscu chcemy Państwu prezentować najciekawsze i najcenniejsze kolekcje, które biblioteka posiada w swych zbiorach. Zapraszamy również do odwiedzenia Biblioteki NIKIDW Oddział w Puławach, gdzie czytelnicy mają możliwość bezpośrednio zapoznać się z wybranymi tytułami.

***

Atlas geograficzny ilustrowany Królestwa Polskiego : na podstawie najnowszych źródeł opracowany / pod redakcją Józefa Michała Bazewicza 1907

Atlas – z definicji – to  zbiór map różnotematycznych, swoim odwzorowaniem obejmujący określony obszar Ziemi i zazwyczaj wydany w postaci książkowej. „Atlas geograficzny ilustrowany Królestwa Polskiego” Michała Bazewicza jest pierwszym fantastycznym przewodnikiem po Królestwie Polskim.

 

To dokument o nieocenionej wartości kulturowej, historycznej, etnograficznej i dokumentalnej. Zawiera mapę ogólną Królestwa Polskiego z podziałem na gubernie: warszawską, kaliską, kielecką, lubelską, łomżyńską, piotrkowską, płocką, radomską, siedlecką, suwalską oraz powiaty , mapy szczegółowe każdej guberni z reprezentatywnym zabytkiem i typem ludowym, a także ok.120 stron opisów do map. Atlas ten nie tylko uczy geografii, uczy miłości do kraju, bo to książka z duszą!

 

Sam autor Józef Michał Bazewicz (ur. 1867 w Uliszkach, w powiecie trockim, zm. 5 czerwca 1929 w Warszawie) to polski kartograf i publicysta. Początkowo pracował jako urzędnik na Poczcie Głównej w Warszawie, następnie założył przy ulicy Wareckiej 9 Księgarnię oraz rozpoczął działalność wydawniczą. Na początku zajmował się wyłącznie wydawnictwami kartograficznymi, później publicystyką. Przez dłuższy czas mapy Bazewicza sprzedawane w księgarniach ogólnych jak i w szkolnych stanowiły swoisty przewodnik po regionie. Za udany debiut należy uznać wydanie w 1907 wielkiego atlasu po Królestwie Polskim.

 

W 2009 roku Wydawnictwo Graf-ika wydało reprint z oryginału z 1907 roku „Atlasu geograficznego Królestwa Polskiego” pod redakcją J.M. Bazewicza,  format 230/308, twarda oprawa, ekoskóra złocona, barwna wyklejka z epoki.

 

Zapraszamy do naszego Katalogu : http://gamma.cbr.edu.pl/F/?local_base=CAL01
oraz na stronę Rolniczej Biblioteki Cyfrowej : http://mars.cbr.edu.pl:8080/dlibra

na której znajdą Państwo inne wydawnictwa Bazewicza i nie tylko.

Oprac. Bogusław Wiśniewski
Red. Aleksandra Szymańska