Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi rozpoczął akcję poszukiwania osób zasłużonych dla Waszych wsi. Szukamy ludzi, którzy nie ustają w próbach polepszenia sytuacji w grupach, w których żyją oraz potrafią zdobyć zaufanie ich członków i zmotywować ich do działania.

Z Waszych maili wiemy, że nasza inicjatywa przypadła Wam do gustu. Jednocześnie pewne kwestie okazały się niejasne i zadajecie sporo pytań w związku z czym staramy się rozwiać wątpliwości. Poniżej w punktach najważniejsze zasady naszej akcji.

 1. Poszukujemy pojedynczych osób lub organizacji, które działają na rzecz lokalnej społeczności.
 2. Nie zgłaszajcie samych siebie. W naszej akcji nie chodzi o reklamę a o docenienie wysiłków osób, które robią coś dla innych.
 3. W mailu choć w kilku zdaniach napiszcie dlaczego proponujecie akurat tę osobę lub organizację, w jaki sposób przysłużyła się ona mieszkańcom Waszej wsi lub regionu.
 4. Nie jest to konieczne ale jeśli chcecie, możecie napisać także dłuższy tekst lub przeprowadzić z taką osobą wywiad. Wasze gotowe teksty także bardzo chętnie umieścimy na naszej stronie.
 5. Piszcie nam o osobach, które działają aktualnie lub zakończyły swoją aktywność stosunkowo niedawno. Teksty historyczne z całą pewnością także są bardzo interesujące, ale to temat na inną akcję.
 6. Interesują nas osoby i organizacje działające na różnych polach. Mogą to być np.:
 • inicjatorzy akcji pomocowych, organizatorzy świetlic dla mieszkańców
 • lokalni patrioci prowadzący prywatne muzea i rozpowszechniający wiedzę o regionie
 • organizatorzy i osoby prowadzące zespoły muzyczne i taneczne lub teatry wiejskie
 • pomysłodawcy i inicjatorzy działań zmierzających do poprawy estetyki wsi, wiejskiej infrastruktury i wszystkiego co wpływa na poprawę jakości życia w danym miejscu
 • pomysłodawcy i organizatorzy wszelkich inicjatyw, które wykorzystując lokalne dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze przyczyniają się do zwiększenia atrakcyjności turystyki wiejskiej
 1. Zgłaszają się do nas liczne Koła Gospodyń Wiejskich. Ponieważ z założenia wszystkie Koła na różne sposoby działają na rzecz lokalnych społeczności a jest ich naprawdę dużo zdecydowaliśmy o utworzeniu osobnej zakładki na naszej stronie, w której chętne koła będą mogły się zaprezentować i pokazać to, co robią i co ich wyróżnia.
 2. Propozycje osób lub organizacji, o których powinniśmy napisać i je przedstawić szerszemu gronu wysyłajcie do nas mailem na adres: promocja@nikidw.edu.pl

Mamy nadzieję, że te zasady rozwiewają Wasze wątpliwości. Zatem rozejrzyjcie się wokół i piszcie, do nas, kto Waszym zdaniem zasługuje na docenienie i zeprezentowanie szerszemu gronu. Razem stwórzmy poczet aktywistów wiejskich!

Aktywiści wiejscy dawniej i dziś. Jeśli znacie takie osoby lub organizacje napiszcie nam o nich!