W Polsce około 30 procent gospodarstw rolnych prowadzą kobiety. Jest to absolutne pierwsze miejsce w Unii Europejskiej. O tym jaką rolę dziś kobieta odgrywa na polskiej wsi i jak jej rola zmieniała się na przestrzeni lat opowiadano w programie „Głos regionów” na antenie TVP 3. Pośród zaproszonych ekspertów wystąpiła pani Izabela Wolniak, Pełnomocnik Dyrektora Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi ds. Kultury. Materiał wyemitowano 19 października.

Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich to coroczne święto obchodzone 15 października od 2008 roku. Zostało ono ustanowione rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w grudniu 2007 roku dla podkreślenia kluczowej roli kobiet w rozwoju obszarów wiejskich.

Próbując nakreślić portret współczesnej kobiety na polskiej wsi, autorzy programu zapytali o to ekspertów, na co dzień zajmujących się tą problematyką. Pani Izabela Wolniak z NIKiDW przypomniała, że to właśnie głos kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich był jednym z impulsów dla powstania Instytutu. – To kobiety są animatorkami życia rodzinnego i społecznego na wsi – powiedziała. Dr Tomasz Cherudziński z SGGW podkreślił, że mimo swojego zróżnicowania, polska wieś stanowi swoisty fenomen. – Bo liczba mieszkańców wzrasta. Rośnie także zadowolenie z pracy na wsi także wśród kobiet – podkreślił naukowiec. Zdaniem Izabeli Wolniak kobiety na polskiej wsi są coraz lepiej wykształcone i bardziej świadome. – Pozostanie na wsi to jest ich świadomy wybór, nie przymus czy konieczność – podkreśliła.

Cały materiał można obejrzeć pod adresem:
https://regiony.tvp.pl/12220577/glos-regionow
18 minuta

Program prowadziła Pani Edyta Baran.

Tekst: Rafał Karpiński
Red. Aleksandra Szymańska