Koło Gospodyń Wielskich w Kościelisku zostało utworzone w 2014 roku. Jego działalność jest nastawiona przede wszystkim na aktywizację i promowanie kobiet z Gminy Kościelisko, a także na pracę na rzecz integracji pokoleń oraz propagowanie i pielęgnację tradycji regionalnych.

KGW w Kościelisku zrzesza około 30 pań w różnym wielu i o różnych talentach. Niektóre z nich są mistrzyniami w tradycyjnych dziedzinach, typu: hafciarstwo, malarstwo, gotowanie, wypieki, produkcja nalewek domowych, taniec, śpiew, ziołolecznictwo, inne specjalizują się w sporcie, czy pisaniu projektów i pozyskiwaniu grantów, dzięki którym możliwa jest realizacja wielu inicjatyw (kursów, szkoleń, konkursów).

Każdego roku Koło organizuje:

• konkurs nalewek domowych „Smaki Babiego Lata”
• konkurs ciast domowych „Góralskie Słodkości”
• tematyczną, kostiumową zabawę karnawałową
• konkurs na najpiękniejszy bukiet ziołowy na Matki Boskiej Zielnej.

Panie urządziły również wiele kursów, m.in. języka angielskiego, kurs komputerowy, zielarstwa, florystyki, haftu tradycyjnego, malowania na tkaninach, szkle oraz zdobienia chust.

Ponieważ znają się na tradycjach i obyczajach zorganizowały wieczory panieńskie dla 19 młodych panien z Warszawy. Panie były zachwycone! W programie było deptanie siana, pieczenie moskoli, ale także tradycyjne tańce i śpiewy. To wszystko w przygotowanych przez członkinie Koła tradycyjnych strojach regionalnych.

Panie z KGW w Kościelisku mają serca i oczy otwarte na potrzeby innych, dlatego zawsze chętnie biorą udział w akcjach charytatywnych. Z ich inicjatywy, przy współpracy Fundacji „Piękne Anioły” oraz gminnych instytucji i darczyńców, udało się wyremontować dom dla jednej z najbardziej potrzebujących rodzin we wsi. Zorganizowały także aukcję charytatywną oraz cykl koncertów na rzecz Andrzeja Brandstattera – lokalnego pieśniarza, tancerza i autora tekstów; twórcy zespołów Krywań i Hawrań.

W swoich działaniach zawsze propagują lokalną kulturę, poprzez jednolity strój regionalny oraz ciągłe nawiązywanie do zwyczajów i tradycji podhalańskich. Każdego roku biorą czynny udział w Międzynarodowych Targach Produktów Regionalnych w Zakopanem. W 2019 roku, z ramienia Mecenatu Małopolskiego, wydały kalendarz na 2020 rok, pn. „Downe Casy”, obrazujący dawne kobiece prace na podhalańskiej wsi.

Wszystkie Panie uwielbiają podróże. Przez cały rok zbierają prywatne fundusze, by wspólnie wyruszyć na wycieczkę. Były już w Pradze, Wiedniu, USA, Rumunii, Szwecji, Gruzji, Armenii, Izraelu i Jordanii.

Warto dodać, że KGW Kościelisko ma też swoich honorowych członków – to Anna Popek i Katarzyna Grochola.

Red. J.R. i K.B.
Fot. Monika Stanisławska- Pitoń