Gmina Kościelisko może poszczycić się dwoma prężnie działającymi Kołami Gospodyń Wiejskich. Należą do nich KGW Kościelisko i KGW Witów. Ważnym elementem działania obu Kół jest pielęgnowanie tradycji regionu, z którego pochodzą – Podhala.

Ich członkinie łączy chęć aktywnego spędzania czasu oraz rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Panie nie boją się nowych wyzwań, czynnie uczestniczą w życiu społeczności lokalnej i angażują się w pomoc najbardziej potrzebującym mieszkańcom gminy.

Oba Koła zaangażowały się we współpracę z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi przy Inicjatywie Jagnięcina Podhalańska. Dla Pań ważne jest by jagnięcina wróciła do codziennej kuchni, chcą kultywować i przypominać regionalną kuchnię góralską, która kojarzy im się z ciepłem domowego ogniska.

Jak podkreślają jagnięcina to bardzo smaczne i zdrowe mięso, można z niego przygotować wiele ciekawych dań. Smak domowych zup czy gulaszy wspominają do dziś. Ich wspólne gotowanie to doskonała okazja do przekazywania doświadczeń, przepisów i smaków na dania kuchni regionalnej, które kiedyś cieszyły się popularnością, a obecnie odeszły już trochę w zapomnienie. Najwyższy czas by na nowo odkryć ich smak.

Red. J.R. i K.B.