Koło Gospodyń Wiejskich w Witowie zostało założone 11.11.2015 roku. Zrzesza Panie w różnym wieku, które łączy chęć aktywnego spędzania czasu, rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Chętnie poznają nowe aktywności i czynnie uczestniczą w życiu społeczności
lokalnej.

W ramach swojej działalności Koło organizuje szereg warsztatów:

• scrapbookingu,
• szycia na maszynie,
• szydełkowania,
• malowania na szkle i tkaninach,
• ceramiki,
• mozaiki.

Panie chętnie biorą udział różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych, sportowych oraz akcjach charytatywnych w gminie Kościelisko, odważnie podejmują wyzwania takie jak challenge. Gospodynie z Witowa podjęły również inicjatywę walki z rakiem czego wynikiem było zorganizowanie spotkania z uczestniczkami “Onko-Rejsu”, które doświadczyły konsekwencji tej choroby i przekazały tutejszemu środowisku kobiet, że “rak to nie wyrok”.

Panie przyjmują gości z innych Kół i organizacji kobiecych, mając na celu wymianę doświadczeń dziedzictwa kulturowego przekazywanego na wspólnych warsztatach. Są aktywne i zaangażowane w to co robią. W 2018 roku zapoczątkowały Konkurs na Tradycyjną Palmę Wielkanocną, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Witowa. Nie można również pominąć ich wkładu w organizację Kiermaszów Bożonarodzeniowych i Wielkanocnych, gdzie prezentują własnoręcznie wykonane ozdoby.

Członkinie Koła lubią spędzać czas na pracach ręcznych i na wspólnym gotowaniu. To dla nich doskonała okazja do spotkań, rozmów i wymiany doświadczeń kulinarnych czego uwieńczeniem było wzięcie udziału w Europejskich Targach Produktu Regionalnego w Zakopanem w 2019 roku, a także organizacja “Konkursu na Pierogi” z różnego rodzaju nadzieniem przy cyklicznym wydarzeniu jakim jest “Witowiańska Watra”.

Koło zrzesza Panie w różnym wieku, więc młode uczą się od starszych. Jest to okazja do przekazywania doświadczeń, przepisów i smaków na dania kuchni regionalnej, które kiedyś cieszyły się popularnością, a obecnie nie są w codziennym użyciu.

Panie nie zapominają również o najstarszych mieszkańcach gminy, dla których przygotowały święto babć i dziadków. W ramach tej uroczystości zorganizowały Koncert Świątecznych Kolęd, który sprawił seniorom wiele radości. Urządziły też warsztaty szkoleniowe w stawianiu szklanych baniek celem przekazu możliwości leczenia różnego rodzaju dolegliwości, niekoniecznie związanych z przeziębieniami. Tak jak to bywało dawniej.

Red. J.R. i K.B.
Foto. archiwum NIKiDW