Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi podpisał list intencyjny w sprawie współpracy z Gminą Kościelisko. Jej efektem ma być realizacja wspólnych projektów promujących dziedzictwo kulturalne, hodowlane, historyczne i przyrodnicze terenów Podhala.

W dniach 21-23 lipca 2020 r. dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi odbywał spotkania robocze w gminie Kościelisko. Związane one były z ważnym dla naszego Instytutu wydarzeniem – podpisaniem porozumienia o współpracy pomiędzy dyrektorem NIKIDW Karolem Krajewskim i wójtem gminy Kościelisko Romanem Krupą. Porozumienie zostało podpisane 23 lipca 2020 r. i dotyczy współpracy związanej z działalnością promującą dziedzictwo kulturalne, hodowlane, historyczne i przyrodnicze terenów Podhala. Z uwagi na zbieżne cele i obszary zainteresowań oraz działalności obie strony zadeklarowały wzajemne wsparcie merytoryczne w zakresie realizacji działań statutowych oraz promocję organizowanych przez nie wydarzeń.

Nowo rozpoczęta inicjatywa Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi – „Jagnięcina podhalańska” będzie bezpośrednio związana z gminą Kościelisko, w której powstanie Centrum Polskiej Jagnięciny. Inicjatywa ma na celu odbudowę polskich owczych stad, utrzymanie hodowli i tradycyjnego wypasu owiec, jak również przypomnienie tradycji spożywania potraw z jagnięciny oraz szeroką popularyzację dań kuchni góralskiej . To ważne elementy kultury i dziedzictwa Podhala. W ramach Inicjatywy jesienią planowane jest spotkanie udziałem władz gminy Kościelisko, gastronomów, ludzi nauki, którego celem będzie popularyzacja podhalańskiej jagnięciny, jako mięsa smacznego, zdrowego mającego swoje miejsce codziennym menu, jak i daniach kuchni regionalnej.

Dyrektor Karol Krajewski spotkał się z Paniami z prężnie działającego Koła Gospodyń Wiejskich w Kościelisku, które jest żywą tradycją Podhala. Poprzez swoją działalność kultywuje tradycję kultury góralskiej, w tym kuchnię regionalną. Wynikiem rozmów będzie jesienny konkurs nalewek regionalnych, połączony z występami kabaretowymi i muzycznymi.

Tekst. Kinga Biernacka