Smak tego soku pamiętam jeszcze z czasów dzieciństwa. Gdy chodziłam do szkoły podstawowej, gotowała go moja mama. Był bardzo dobry. Przepis ten jest bardzo prosty do wykonania. Znalazłam go w starej książce kucharskiej, ale znacznie zmieniłam ilość cukru i wody. Kwasek cytrynowy zastąpiłam naturalnym sokiem z cytryny.

W ramach działalności naszego Koła często przyrządzamy Napój Babci Broni na różne okazje. Towarzyszy nam przy organizacji warsztatów kucharskich dla dzieci oraz zabawy andrzejkowej. Jest świeży i zdrowy, a co najważniejsze nie zawiera konserwantów ani sztucznych barwników. Dzieci go lubią.

Koło Gospodyń Wiejskich w Kalisiu za Napój Babci Broni otrzymało Certyfikat oraz wyróżnienie za produkt lokalny Nad Białą Przemszą w kategorii potrawa tradycyjna.

Aneta Przyjemska
Koło Gospodyń Wiejskich Kaliś


NAPÓJ BABCI BRONI

Składniki:
• 0,5 kg marchwi
• 3 duże pomarańcze
• 2 cytryny
• 3 szklanki cukru
• sok z cytryny

Wykonanie:
1. Marchew i pomarańcze obrać i drobno pokroić. Do garnka wlać 3 litry wody i gotować razem do miękkości na wolnym ogniu.
2. Po zagotowaniu zmiksować blenderem i przecedzić przez gęste sito.
3. W drugim garnku zagotować 5 litrów wody z 3 szklankami cukru. Wystudzić i połączyć z przestudzonym sokiem z marchwi i pomarańczy.
4. Uzupełnić do smaku sokiem z cytryny.

SMACZNEGO!