Domowy chleb to dla wielu osób wspaniałe wspomnienie dzieciństwa. Dawniej nasze babcie piekły go codziennie, a my jako małe dzieci zajadaliśmy się pysznym chlebem i popijaliśmy go ciepłym mlekiem. Wydawać by się mogło wtedy, że nie ma nic pyszniejszego na świecie, a zapach pieczonego chleba był wprost nie do opisania.

Dziś żyjemy w czasach, gdzie ludzie narzekają na brak czasu. Wielu osobom wydaje się, że pieczenie chleba to długa i żmudna praca. Zapewniam Was, że przepis, który dziś przedstawiam jego stopień trudności zaliczany jest do łatwych.

Domowy chleb to gwarancja chrupiącej skórki i miękkiego smacznego wnętrza. Każdy z nas może stworzyć swój ulubiony, dodając do niego np. słonecznik, siemię lniane czy ziarna dyni. Cudowny zapach gorącego chleba z pewnością wynagrodzi nam trud jaki włożymy w jego wykonanie. Domowy chleb smakuje wyśmienicie z masłem i dżemem.

Przepis na chleb pszenno-żytni na zakwasie dostałam od ciotki parę lat temu i do dzisiaj go piekę. Smakuje mojej rodzinie i nie tylko. Jestem członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Kalisiu i mój chleb często nam towarzyszy na różnych spotkaniach. Otrzymał on dyplom w konkursie na tradycyjny pieczony chleb na Dożynkach Gminnych w Wolbromiu w 2013 roku na Małopolskim Święcie Chleba oraz certyfikat na produkt lokalny nad Białą Przemszą – potrawa regionalna – chleb na zakwasie pszenno-żytni.

Zapraszam do wypieku
Aneta Przyjemska

Chleb pszenno-żytni na zakwasie

• 1 bułka (garść) zakwasu;
• 1 szklanka mąki żytniej;
• 1 szklanka letniej wody.
Wymieszać i zostawić na noc.

Rano dodać:

• 1 kg mąki pszennej;
• 1/6 kostki drożdży;
• 4 łyżeczki soli;
• 3 szklanki letniej wody;
• 0,5 szklanki siemienia lnianego;
• 0,5 szklanki słonecznika;
• 0,5 szklanki otrębów owsianych.

Wszystko wymieszać, przykryć i pozostawić do wyrośnięcia na 2 godziny. Po wyrośnięciu odłożyć 1 garść do słoika, który należy przechowywać w lodówce. Będzie to zakwas na kolejny chleb. Resztę włożyć do 2 foremek o wymiarach 30 x 12 cm wysmarowanych oliwą i zostawić na 1 godzinę.

Nagrzać piekarnik do 150-170 stopni. Piec przez 15 minut, a następnie zwiększyć temperaturę do 200 stopni i piec następnych 50 minut.

Wyjąć z foremki i włożyć jeszcze na 15 minut górą do dołu do jeszcze gorącego, ale już wyłączonego piekarnika. Po upieczeniu posmarować górę chleba wodą – skórka będzie się świecić.

Uwaga: Gdy pieczemy pierwszy raz ten chleb musimy sami zrobić zakwas!

Do zrobienia zakwasu potrzebujemy: mąkę żytnią i wodę. Należy przygotować naczynie lub litrowy słoik.

Pierwszy dzień: Wieczorem 5 łyżek mąki i 5 łyżek wody dokładnie wymieszać. Naczynie przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce (temperatura pokojowa 25 stopni)
Drugi dzień: Rano zamieszać kwas. Wieczorem dodać 1 łyżkę mąki i 1 łyżkę wody. Dokładnie wymieszać.
Trzeci dzień: Rano zamieszać kwas. Wieczorem dodać 1 łyżkę mąki i 1 łyżkę wody. Dokładnie wymieszać.
Czwarty dzień: Rano w zakwasie powinny już pojawić się pęcherzyki powietrza. Zamieszać. Wieczorem dodać 1 łyżkę mąki i 1 łyżkę wody. Dokładnie wymieszać.
Piąty dzień: Zakwas jest gotowy i można go już wykorzystać do wypieku chleba.

SMACZNEGO!