20 września Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza na niecodzienny koncert – w muzyczną podróż na ludowo od Kurpi poprzez kulturowy tygiel Mazur, aż po karpackie klimaty.

O godzinie 17.00 na scenie przed Instytutem wystąpi legendarna pieśniarka z Kurpi Pani Apolonia Nowak, która od wielu lat znana jest ze swojego czystego i mocnego głosu. W repertuarze usłyszymy tradycyjne pieśni w gwarze kurpiowskiej, piosenki weselne oraz kolędy.

Apolonia Nowak zadebiutowała w roku 1960 w zespole Kurpianka, w którym jako solistka i tancerka wraz z zespołem występowała na licznych koncertach i festiwalach w Europie (m.in. we Włoszech, Wielkiej Brytanii, ZSRR, Szwajcarii i Szwecji). Od 1992 roku współpracuje z zespołem Ars Nova. Plonem tej współpracy są albumy: „Zaświeć niesiądzu – pieśni kurpiowskie Apoloni Nowak”, „Anatomia kobyły” – pieśni ludowe o koniach oraz nagrania dla TVP. W 2002 Apolonia Nowak wraz z zespołem Swoją Drogą Trio wydała płytę „Pola”. Śpiewała również dla Jana Pawła II.
Do dziś śpiewa w zespole Kurpianka, działającym przy ośrodku kultury w Kadzidle. Znana jest również jako wycinarka tradycyjnych kurpiowskich motywów.

O godzinie 18.00 czeka słuchaczy zmiana klimatu. Na scenie pojawi się energetyczna Rodzinna Kapela Wasilewskich w składzie Ewa Wasilewska – skrzypce, Iga Wasilewska –skrzypce, Kaja Wasilewska – klarnet i Robert Wasilewski – multiinstrumentalista.

Członkowie rodziny Wasilewskich to doświadczeni muzycy (współtworzący formacje: Transkapela, Nikifolk, Sielska Kapela Weselna, Kwartet Wiejski) od wielu lat zajmujący się wykonywaniem i poszukiwaniem muzyki tradycyjnej rożnych regionów Polski i Europy. Szczególnym terenem na mapie ich muzycznych poszukiwań są Karpaty. Nie stronią również od muzycznych tradycji nizin – szczególnie z obszaru ich rodzinnych Mazur.
Muzyczne podróże w czasie i przestrzeni z Rodzinną Kapelą Wasilewskich to witalne i pełne ekspresji surowe i naturalne dźwięki skrzypiec, klarnetu, cymbałów, fletów pasterskich, basów i bębna.

ZAPRASZAMY!