Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie w dniach 4-6 września 2020 wziął udział w Krajowej Wystawie Rolniczej w Częstochowie, której otwarcie rozpoczęło doroczną pielgrzymkę rolników i Dożynki Jasnogórskie. Podczas wydarzenia miała miejsce inauguracja oddziału NIKiDW w Częstochowie. W tym roku z powodu pandemii impreza odbyła się w zmienionej formie, a przede wszystkim w nowym miejscu. Stoisk nie ustawiono tradycyjnie w Alei Najświętszej Maryi Panny, a na parkingach należących do Jasnej Góry.

W sobotę 5 września 2020 r. rozpoczęła się XXIX Krajowa Wystawa Rolnicza. Otworzył ją minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski, który podkreślił, że ogromną zasługą polskich rolników jest to,  że mimo wielu trudności związanych z wiosenną suszą oraz panującą na całym świecie pandemią, Polska może cieszyć się bezpieczeństwem żywnościowym. Zwrócił też uwagę, że wieś jest wartością całego społeczeństwa, stąd potrzeba pełnego wykorzystania także potencjału naukowego, możliwości technologicznych, zaplecza przemysłowego oraz rozwiązań innowacyjnych w gospodarce rolniczej. Podczas swojego wystąpienia zapewnił, że przyszłość należy do polskiego rolnictwa, że ma ono szansę stać się jednym z najlepszych i najważniejszych w Europie.

Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie to największa w regionie śląskim impreza o charakterze wystawienniczo-targowym. Odbywają się na niej targi nasienne, paszowe i pszczelarskie, prezentacja osiągnięć polskiej nauki rolniczej, nowoczesnych i zabytkowych maszyn oraz narzędzi rolniczych, a także drobnego inwentarza.  Swoje stoiska mają tu twórcy produktów tradycyjnych i lokalnych, kwiatów i krzewów ozdobnych oraz wyrobów ekologicznych.

W tym roku uczestnikiem Wystawy był Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, na co podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Marek Dziubek, nazywając Instytut „dzieckiem pana ministra Ardanowskiego”. Natomiast szef resortu rolnictwa podkreślił, że placówka ta „łączy tradycję polskiej wsi z nowoczesnością”. Otwarcie wystawy było jednocześnie Inauguracją oddziału NIKiDW w Częstochowie.

Na stoisku Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, jego pracownicy mówili o działalności instytucji, udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące jej funkcjonowania, form współpracy, realizowanych projektów i planów na przyszłość oraz rozdawali materiały promocyjne. Można też było nabyć wydawnictwa Instytutu, w tym bardzo rzadki reprint „Śpiewy historyczne” Juliana Ursyna Niemcewicza. Stoisko wsparły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kościelcu, które prezentowały piękne, ręcznie wykonane koronkowe serwety, a także uświetniały czas pieśniami ludowymi. Naszymi gośćmi honorowymi byli m.in. minister rolnictwa – Jan Krzysztof Ardanowski, sekretarz stanu – Szymon Giżyński oraz Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Tomasz Nowakowski.

Przedstawiciele NIKiDW wzięli też udział w konferencji poświęconej budowaniu kontaktów pomiędzy nauką a praktyką w województwie śląskim, koncercie zespołu Śląsk w bazylice jasnogórskiej oraz Mszy Dożynkowej, którą odprawił abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki.
Główne dożynkowe uroczystości odbyły się z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego i przedstawicieli polskiej wsi. Rolnicy dziękowali Bogu za tegoroczne plony, za stulecie urodzin św. Jana Pawła II i 100. rocznicę Cudu nad Wisłą – zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej. Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił ogromną rolę polskich rolników: „Jestem tutaj nie tylko po to, żeby podziękować za rok, by podziękować za plony, jestem też, by w imieniu całego narodu, całego społeczeństwa podziękować państwu, polskim rolnikom za wasz trud, za waszą ciężką pracę na roli i za to, że w tych nawet w najtrudniejszych warunkach, z którymi spotkaliśmy się także i w tym roku, szczególnie wiosną, zapewniacie nam wszystkim, naszemu państwu, naszemu społeczeństwu bezpieczeństwo żywnościowe”. Z kolei szef resortu rolnictwa zwrócił  uwagę na zasługi mieszkańców wsi w walce o niepodległość naszego kraju. Mówił: „Teraz, kiedy obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości i 100-lecie obrony Europy przed bolszewickim, ateistycznym, totalitarnym zalewem, trzeba pamiętać, jaką rolę chłopscy synowie odegrali. To w dużej mierze dzięki naszym przodkom zawdzięczamy naszą wolność”.

Mimo, że w tym roku, ze względu na bezpieczeństwo sanitarne, Krajowa Wystawa Rolnicza  miała nieco skromniejszy rozmiar i odbywała się w innej lokalizacji cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Dodatkowo słoneczna aura zachęcała do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Obok stoiska Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi – kolorowego i rozśpiewanego – nie dało się przejść obojętnie, stąd bardzo duża frekwencja. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku wydarzenie będzie mogło zostać zrealizowane w pełnym wymiarze, a nasz Instytut na pewno weźmie w nim udział.

 

Red. J.R.
Fot. Aleksandra Szymańska