Szanowni Państwo, skończyły się wakacje a razem z nimi dobiegł końca nasz plebiscyt pokonkursowy „Wakacje na wsi #odkrywam”. W sumie oddaliście 3999 głosów i wybraliście miejsce, które najbardziej Wam się spodobało i najbardziej zachęciło do spędzania czasu w terenach wiejskich.

Gdy ogłaszaliśmy nasz konkurs nie spodziewaliśmy się, że otrzymamy od Was tak dużo pięknych zdjęć. Dostaliśmy mnóstwo zgłoszeń. Swoją reprezentację miał prawie każdy rejon kraju. Wysyłaliście zdjęcia gór, formacji skalnych, lasów, pól i zbiorników wodnych. Zapraszaliście do odwiedzenia gospodarstw agroturystycznych, skansenów i muzeów. Dzieliliście się z nami fotografiami swoich małych ojczyzn i pokazywaliście piękno, jakie macie na co dzień, ale także miejsca, które Was zachwyciły podczas wyjazdów. Do naszej akcji zgłaszały się kobiety, mężczyźni, młodzież i starsi. Jak zawsze nie zawiodły nas także Koła Gospodyń Wiejskich. Co ciekawe, nie wszystkie zgłoszenia były od Polaków – także osoby z zagranicy pokazały co ich zauroczyło na polskiej wsi.

Wybór jury jest Wam znany już od jakiegoś czasu. Przez ostatni miesiąc to Wy mieliście szansę przedstawić swoje zdanie. Liczba głosów, świadczy o Waszym zaangażowaniu w naszą akcję. Nie zniechęcił Was fakt, że nie wiedzieliście do końca na co głosujecie. Przez brak podpisów trudno było kierować się patriotyzmem lokalnym. Zdjęcia mówiły same za siebie.

Długo wydawało nam się, że tak jak wybierając miejsce na wyjazd Polacy głównie wybierają morze – tak i głosując w naszym plebiscycie wybór padnie na nadmorskie klimaty. W rezultacie jednak okazało się, że morze zostało zdetronizowane. Nie zgodziliście się również z naszym jury i wybraliście swojego zwycięzcę.

Oto zdjęcie, które dostało najwięcej Waszych głosów.

Tych, którzy nie do końca byli świadomi na co oddali swój głos informujemy, że miejsce przedstawione na zwycięskim zdjęciu przedstawia Dolinę Wodącej, fragment Szlaku Orlich Gniazd.

Akcja „Wakacje na wsi #odkrywam” pokazała nam jak wiele jest pięknych miejsc na terenach wiejskich. Cieszy nas fakt, że zwycięzcami wybranymi przez jury i przez Was nie są miejsca z pierwszych stron gazet. Żadne z wybranych województw – ani świętokrzyskie ani śląskie nie były do tej pory na szczycie najczęściej wybieranych miejsc na wyjazd wakacyjny czy weekendowy. Mamy nadzieję, że nasz plebiscyt choć trochę to zmieni i sprawi, że miejsca te, zdobędą większą popularność i będą tak cenione jak na to zasługują.

Autorce zwycięskiej fotografii – pani Anecie Przyjemskiej z KGW Kaliś serdecznie gratulujemy, nagrody za moment wyruszą w drogę. Dziękujemy także wszystkim, którzy wysłali zgłoszenia, czytali, oglądali i głosowali. Wakacje się skończyły, ale my nie kończymy promowania turystyki wiejskiej. Jeśli odwiedziliście lub odwiedziecie nowe, atrakcyjne miejsca na polskiej wsi i zrobiliście im piękne zdjęcia – trzymajcie je. Za jakiś czas znów będzie okazja je zaprezentować.

Foto. archiwum NIKiDW