Największy festiwal sztuki i kultury ludowej w Polsce – Jarmark Jagielloński w Lublinie. Tematem przewodnim programu wydarzenia będzie zielarstwo. Rośliny zielarskie od zawsze towarzyszyły ludziom, nie tylko dzięki swojej funkcji leczniczej, ale także gospodarczej, spożywczej czy wreszcie obrzędowej. Chcąc przypomnieć o szerokim zastosowaniu roślin w życiu człowieka, ale także o ich bogatej i jednocześnie zróżnicowanej symbolice, zdecydowaliśmy się zadedykować im całą edycję festiwalu. Motyw ten obecny będzie zarówno na Jarmarku Rzemieślniczym, jak i w programie warsztatów oraz występów artystycznych. Ziołowy charakter będzie miał również pająk prezentowany podczas festiwalu w Bramie Krakowskiej – dla wielu gości Jarmarku oczekiwany punkt programu. Niezwykłą okazją do zgłębienia tematu zielarstwa będzie Letnia Szkoła Tradycji, dzięki której zainteresowane osoby będą mogły przez kilka dni pod okiem specjalistów poznawać różnorakie sposoby wykorzystywania ziół.
Jarmark Jagielloński jest połączeniem tradycji historycznych Jarmarków ze współczesną wymianą kulturalną i gospodarczą. Dzięki Jarmarkowi chcemy zbliżyć do siebie miasta regionu lubelskiego oraz Lublin, Lwów, Łuck i Brześć tak, aby wspólnie poszukiwać dziedzictwa Wschodu i Zachodu, na wspólnej historii budując ideę zjednoczonej Europy.
Jarmark to wydarzenie nie tylko kupieckie, ale też płaszczyzna spotkania kultur. Zapraszamy artystów m.in. z Ukrainy i Białorusi, kultywujących tradycję dawnych jarmarków, którzy zajmują się sztuką ludową i tradycyjną (muzyka, teatr, plastyka itp.) oraz artystów ulicy.

from to
Scheduled lubelskie Zapowiedzi Imprez
Stare Miasto, Lublin, województwo lubelskie, Polska Map
21 Sierpień 2020 09:57 27 °C Czyste niebo iconCzyste niebo