Polska zawsze była jednym z większych producentów gęsiny. Jeszcze niedawno prawie cała produkcja trafiła za naszą zachodnią granicę. Od kilku lat popyt na gęsinę i produkty gęsie rośnie także w Polsce. Stwarza to szansę dla małych gospodarstw na wprowadzenie chowu przyzagrodowego gęsi i dodatkowy zarobek.

Przyzagrodowy chów gęsi zawsze był w Polsce popularny. W czasach gdy większość gospodarzy musiała być w jak największym stopniu samowystarczalna, każda szanująca się gospodyni miała w swoim gospodarstwie gęsi. Można je było hodować nie tylko dla mięsa, ale także dla jaj czy pierza. Smalec gęsi miał szerokie zastosowanie w kuchni, ale także, a może przede wszystkim, w medycynie ludowej. Od setek lat traktowano go jako lekarstwo i stosowano w leczeniu dolegliwości dróg oddechowych czy w przypadkach bólu reumatycznego i zwyrodnieniach stawów.

Dziś także warto wprowadzić hodowlę gęsi do swoich gospodarstw. Hodowla taka nie wymaga dużych nakładów, a jest szansą na rozwój i zarobek. Do hodowli takiej można wykorzystać tereny leżące do tej pory odłogiem. Pod tym względem gęsiom wystarczą tereny zielone porośnięte trawą, dostęp do wody i cień, w którym mogą schronić się przed słońcem. Nie trzeba więc inwestować w zagrody czy budynki gospodarskie. Tereny nie muszą być duże bo i stada mogą mieć różną liczebność, w zależności od możliwości gospodarza. Chód przydomowy można zacząć już przy piętnastu ptakach.

Duża część kosztów jakie trzeba ponieść to zakup piskląt. Ważne jest, aby kupować ptaki z uznanego zakładu wylęgu. Powinny pochodzić od przebadanych weterynaryjnie dwuletnich niosek. Chów ptaków w małych stadach jest bezpieczniejszy niż na wielkich fermach, pozwala bowiem na lepsze obserwowanie ptaków i dbanie o ich potrzeby.

Wszystkie zwierzęta gospodarskie należy odpowiednio wykarmić, ale w przypadku gęsi koszt pasz nie jest wysoki. W chowie przydomowym można korzystać z pasz odpadowych z produkcji warzywnej oraz zielonki z wierzby, żyta, traw czy kukurydzy. Podczas trzech ostatnich tygodni tuczu należy także podawać ziarna owsa. W tym okresie na każdą gęś przypada ok. 500 gramów owsa.

Chów gęsi nie jest kosztowny a osoby rozpoczynające swoją przygodę z gęsiną mogą się starać o pomoc i dofinansowanie. Zysk z takiej hodowli także wydaje się pewny i nie obciążony ryzykiem.  Kilogram gęsiny w sklepach kosztuje ok. 20 zł. Natomiast produkty z przydomowego chowu ekologicznego są droższe i znacznie chętniej kupowane przez konsumentów. Warto wspomnieć, że po zmianach prawa z lutego tego roku,  hodowcy mogą przetwarzać do produktów finalnych to co wyhodowali i sprzedawać w handlu detalicznym, a także do restauracji, hurtowni czy sklepów.

Gospodarze zarabiać mogą nie tylko na mięsie, ale i na innych gęsich produktach. Jednym z nich jest gęsie pierze, które chętnie jest używane przy wypełnianiu kołder, poduszek czy jaśków. Z jednej gęsi otrzymuje się średnio 30 dkg pierza, a kilogram pierza można sprzedać za 60 zł. Gęsi puch jest bardzo ceniony np. w Japonii. Do Azji sprzedawane są również gęsie łapy.

Handlować można także gęsimi jajami, które sprzedaje się do celów kulinarnych oraz do hodowli. Cena jaj lęgowych oscyluje w tej chwili od 4 do 7 zł za sztukę.

Jak widać przydomowy chów gęsi wydaje się być doskonałym sposobem na rozwój gospodarstwa i dodatkowe zyski. Popyt na gęsinę wciąż rośnie. Dzięki temu, że nie jest to chów klatkowy gęsi hodowane przy domach rzadko chorują i rzadko wymagają antybiotyków. Mięso jest zdrowsze i smaczniejsze niż drób z przemysłowych hodowli klatkowych. Ekologiczna hodowla jest atutem takich gospodarstw i produkty takie cieszą się znacznie większą popularnością wśród konsumentów niż gęsi hodowane na dużych fermach. Gęsina ma zdolność do obniżania cholesterolu i wspomagania pracy mózgu poprzez kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, bardzo rzadko występujące u innych gatunków ptaków. Dzięki wartościom odżywczym i walorom smakowym hodowcy nie mają zatem problemów ze zbytem mięsa. W ciągu dziesięciu lat spożycie gęsiny na statystycznego Polaka  wzrosło o 350% i nadal rośnie, warto więc hodować gęsi i sprzedawać gęsie produkty.

Tekst: Magdalena Trzaska

 

Źródła: www.cenyrolnicze.pl

www.farmer.pl

www.agrofakt.pl