24 czerwca w programie Anny Popek „Między nami kobietami” gościła Izabela Wolniak, pełnomocnik do spraw kultury w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi. Rozmawiano o inicjatywach Instytutu, trudnej sytuacji twórców ludowych i o tym dlaczego warto spędzać wakacje na polskiej wsi.

 Dla wielu osób wakacje na wsi to czas beztroski, dobra zabawa i najlepsze wspomnienia z dzieciństwa. W tym roku, ze względu na sytuację Polska, wydaje się jednym z najlepszych miejsc do wypoczynku. „Polskie regiony są ogromnie zróżnicowane począwszy od ukształtowania terenu, przez różnorodność stroju, folkloru muzycznego i tradycje kulinarne. Dzięki temu polska wieś to miejsce, gdzie warto spędzić wakacje. Ja osobiście najbardziej kocham wieś za wspomnienia” – powiedziała Izabela Wolniak. Na obszarach wiejskich można znaleźć wszystko, czego ludzie szukają na urlopie. „Są tam wioski tematyczne, gdzie można spędzić czas w towarzystwie prehistorycznych stworzeń czy wioski związane z rzemiosłem, gdzie można nauczyć się tkactwa czy kowalstwa”. Poza tym wieś to oczywiście piękna przyroda ale także wiele innych obiektów bardzo atrakcyjnych turystycznie. W związku z tym Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza do wzięcia udziału w konkursie „Wakacje na wsi # odkrywam” i wysyłania zdjęć wspomnianych wyżej wiosek tematycznych, zagród edukacyjnych, gospodarstw agroturystycznych i wszystkiego tego co warte zobaczenia na polskiej wsi. „Będziemy zachęcać Państwa także do szukania i odwiedzania takich miejsc, które niekoniecznie są przy głównym szlaku” – mówiła Izabela Wolniak.

Podczas programu była mowa także o akcjach pomocowych na wsi i właśnie rozstrzygniętym konkursie „Kuma kumie pomóc umie”.

Gość programu mówiła również o trudnej sytuacji twórców ludowych. „Chcemy rozpocząć dyskusję na temat kondycji kultury ludowej w tym trudnym czasie. Staramy się nawiązać kontakty z różnymi twórcami i zapytać ich o to jaka forma pomocy byłaby dla nich najlepsza” – mówiła. Zachęciła także do odwiedzania strony instytutu, dzwonienia i pisania na adresy i numery podane na stronie oraz dzielenia się swoimi przemyśleniami na wyżej wymienione tematy.

Więcej informacji i całą rozmowę można znaleźć pod adresem:

https://polskieradio24.pl/130/8169/Artykul/2538576

http://player.polskieradio24.pl/

Zapraszamy do wysłuchania!

Red.: Magdalena Trzaska