Boże Ciało jest jednym z najbardziej uroczystych dni w całym roku liturgicznym, a przy tym niezwykle barwnym i widowiskowym. Obchody Bożego Ciała, poza sferą kościelną, mają również głęboki, ludowy wymiar.

Na polskiej wsi wszystkie święta religijne mają niezwykle bogatą oprawę. Dzieje się tak, ponieważ obok treści sakralnych ważną rolę odgrywa tam tradycja i obrzędowość ludowa. Nie inaczej jest podczas Święta Bożego Ciała. Ustawione pod gołym niebem ołtarze są tu zawsze pięknie przystrojone, a w procesji biorą udział osoby ubrane w regionalne stroje ludowe co podkreśla ich przywiązanie do tradycji i ojczyzny.

11 czerwca 2020 r. na antenie Radia Warszawa o niezwykłych zwyczajach związanych z obchodami tego święta opowiadała Elżbieta Osińska-Kassa, kierownik Wydziału Kultury Wsi w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie. Znalazły się tam, między innymi informacje dotyczące historii Bożego Ciała, procesji Bożego Ciała w Krakowie, Warszawie, Łowiczu, Myszyńcu, a także tradycji układania dywanów kwiatowych w Spycimierzu. O obrzędach regionalnych związanych z Bożym Ciałem opowiadały liderki z KGW Dylezionki, KGW z Pruszyna, KGW Zagrody Razem, KGW z Głomska, Kapeli Pakoszowianie i Stowarzyszenia Twórców Ludowych z Łowicza.

Oryginalny materiał z tego wydarzenia jest dostępny pod adresem: https://soundcloud.com/radio-warszawa/sets/boze-cialo-na-ludowo

Zapraszamy do wysłuchania

Red. J.R.