22 maja mija rok odkąd Prezydent Andrzej Duda objął Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi swoim patronatem.

Uroczystość objęcia patronatem miała miejsce 22 maja 2019 roku, podczas prezentacji Instytutu na konferencji w Belwederze. W wydarzeniu uczestniczył p.o. Dyrektora NIKiDW Karol Krajewski.
W październiku 2019 roku, Prezydent wraz z Małżonką, uczestniczyli w inauguracji działalności Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w jego siedzibie na Krakowskim Przedmieściu 66. Udział w nim wzięli także „rodzice chrzestni” Instytutu – pani Premier Beata Szydło i Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Prezydent Andrzej Duda miał swój udział także w wydaniu pierwszej ważnej publikacji NIKiDW. Wydany pod koniec zeszłego roku „Kanon Kuchni Polskiej”, jest poprzedzony słowem wstępnym Pary Prezydenckiej.

W tym roku Para Prezydencka uczestniczyła w instytutowym wydarzeniu „8 Marca Na Ludowo”. Na Krakowskim Przedmieściu, Prezydent z Pierwszą Damą spotkali się z Kołami Gospodyń Wiejskich. Smakowali lokalne, tradycyjne potrawy przygotowane przez panie z KGW, brali udział w warsztatach malowania haftem krajeńskim i słuchali pięknej muzyki ludowej z różnych regionów Polski.

Przed nami jeszcze wiele inicjatyw i wydarzeń. Mamy nadzieję, że choć część z nich ponownie zostanie uświetniona obecnością naszego Patrona.

M.T.