Mąka żytnia z rynku, pierniki drobne kamyczki, pierogi z kapustą kiszoną i ziemniakami, pełnoziarniste mąki z Zabłocia, ślimaki nadziewane – to produkty wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w styczniu 2020 roku.

Na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisywane są wyroby, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji. Tworzą element dziedzictwa kulturowego danego regionu, w którym są wytwarzane. W styczniu 2020 roku na listę zostały wpisane kolejne produkty.

Mąka żytnia z rynku została wpisana na listę produktów tradycyjnych w województwie warmińsko-mazurskim w kategorii Warzywa i owoce. Jej produkcja odbywa się kilkusetletnim młynie, który do dnia dzisiejszego, dla zachowania tradycji, jest częściowo napędzany siłą płynącej wody. Mąka żytnia produkowana dla rolników i piekarń w Rynku, nazywana była potocznie „żytnią z Rynku”. Mieszkańcy regionu wykorzystują ją do wytwarzania chleba żytniego na zakwasie, czy szarych klusek do rosołu lub czerniny.

Pierniki drobne kamyczki zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych w województwie kujawsko-pomorskim w kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze. Kultywując tradycję kulinarną swoich przodków każdego roku z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz w okresie karnawału, mieszkańcy Bytkowic spotykają się by wspólnie wytwarzać ten słodki przysmak. Wszystkie produkty niezbędne do wypieku pochodzą z własnych gospodarstw i przydomowych pasiek. Tradycyjne pierniczki są niewielkiego rozmiaru twarde po wypieczeniu. Potoczną nazwę „kamyczki”, nadali im mieszkańcy Bytkowic, którzy traktują je jako swoją słodką, lokalną specjalność.

Pierogi z kapustą kiszoną i ziemniakami – zostały wpisane na listę produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w kategorii Gotowe dania i potrawy w województwie kujawsko-pomorskim. Przepis na pierogi z kapustą kiszoną i ziemniakami, przybył do Bytkowic wraz z Kresowiakami, którzy osiedlili się w tym regionie tuż po II wojnie światowej. Są odmianą popularnych na Ukrainie „wareników”, których farsz najczęściej sporządzano z połączenia ugotowanych i utłuczonych ziemniaków z serem białym, kaszą lub suszonymi bądź świeżymi grzybami leśnymi, albo świeżą bądź ukiszoną kapustą. Są przygotowywane przez lokalne gospodynie najczęściej z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Pełnoziarniste mąki z Zabłocia zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych w województwie lubelskim w kategorii Warzywa i owoce. Do ich produkcji używano zbóż takich jak: żyto, orkisz, płaskurka oraz samopsza. We wsi Zabłocie do dziś kultywowana jest tradycja wyrobu mąki z własnego ziarna. W procesie przetwarzania, mielone są całe ziarna czyli skórki, jądra i kiełka. W trakcie mielenia ziaren, nie oddziela się bielma od zarodka i skórki, dlatego pełnoziarnista mąka zawiera dużą ilość otrąb a jej barwa jest ciemniejsza.

Każdego roku Lista Produktów Tradycyjny wzbogaca się o nowe pozycje. Obecnie znajduje się na niej 1947 produktów z całej Polski.

Ślimaki nadziewane zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych w województwie warmińsko-mazurskim w kategorii Gotowe dania i potrawy. Nadziewane ślimaki są jednym z tradycyjnych przysmaków tego regionu. Liczne informacje dotyczące sporządzania potraw z wykorzystaniem tych mięczaków można odnaleźć w wielu starych książkach kucharskich. Ich smakiem zachwycali się dworscy biskupi warmińscy. W XVII wieku biskup warmiński – Jan Stanisław Zbąski założył własną hodowlę ślimaków. Do dnia dzisiejszego w regionie Warmii i Mazur, według tradycyjnej receptury przygotowywane są nadziewane ślimaki. Ich smak można poznać przy okazji różnych imprez plenerowych czy degustacyjnych np. podczas „Dnia ślimaka”, który organizowany jest we wsi Krasin koło Pasłęka.

 

Foto.  Q K z Pixabay