8 lutego 2020 r. odbył się III Charytatywny Bal u Dziennikarzy na Foksal. Patronatem honorowym objął wydarzenie Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wraz ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich i Fundacją Kulturalna Polska w organizacje balu włączył się Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi i Krajowy Ośrodek Wspierania Rolnictwa. Dochód z balu zostanie przeznaczony na Fundację Solidarności Dziennikarskiej.

Charytatywny Bal u Dziennikarzy to przede wszystkim wydarzenie medialne, które w jednym miejscu i czasie skupiło ludzi wielkich serc. Gospodarzami byli Anna Popek i Krzysztof Skowroński. O oprawę muzyczną zadbał Marek Sierocki. Dla gości zagrał ośmioosobowy Standard Brass Band, a swoje wielkie przeboje zaśpiewała Marlena Drozdowska. Wieczór rozpoczął Polonez, który poprowadził Chorea Antiqua – Zespół Tańca Historycznego. W programie imprezy znalazł się też pokaz tańców dworskich z XIX wieku oraz lubiana przez gości loteria wizytówkowa. Jedną z nagród w loterii była książka „Kanon Kuchni Polskiej” zawierająca przepisy na najbardziej charakterystyczne polskie potrawy, wydana przez NIKiDW.
W tym roku Charytatywny Bal u Dziennikarzy odbył się w stylu „Dwór i Chata Polska”. W organizację balu włączył się Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Nowo powołana instytucja zajmuje się nie tylko badaniami historycznymi i etnograficznymi ale też integracją środowiska wokół polskiej wsi i promocją tego co kulturze wiejskiej najlepsze. Jednym z efektów działalności jest „Kanon Kuchni Polskiej”, którego smaki, dzięki wsparciu Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa, mogli poznać uczestnicy Balu.
W menu zagościły zarówno wykwintne dania jak i tradycyjne chłopskie jadło i trunki. „Zależało nam na tym, żeby połączyć tradycję dworsko-mieszczańską z typowo ludowymi tradycjami” – powiedział Karol Krajewski, dyrektor NIKiDW. „Chcemy, żeby goście, przekraczając próg tego miejsca, od razu przenosili się w inną rzeczywistość, trochę teatralną, trochę dawną, ale też jak najbardziej współczesną” – podkreślił.
Zebrane podczas balu pieniądze będą przeznaczone na wsparcie finansowe, rzeczowe, organizacyjne i prawne projektów dziennikarskich, udzielanie pomocy dziennikarzom i ich rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

Fot. Z archiwum NIKiDW