Od 18 do 20 grudnia 2019 roku przed siedzibą Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie odbywał się Kiermasz Świąteczny pod hasłem „Polska Smakuje”.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. W jego inauguracji uczestniczył minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski oraz p.o. dyrektora Instytutu, Karol Krajewski. „Postanowiłem doroczny kiermasz przenieść w reprezentacyjne miejsce Warszawy, na Plac Zamkowy przed budynek Instytutu, gdzie zawsze przebywają tłumy Warszawiaków i gości odwiedzających stolicę naszego kraju” – powiedział minister.

W kiermaszu uczestniczyło 16 wystawców.  Byli to producenci żywności tradycyjnej, ekologicznej oraz wyrobów regionalnych z całego kraju. Na stoiskach można było kupić potrawy i produkty, które z pewnością znalazły swoje miejsce na wigilijnym i bożonarodzeniowym stole. Wśród nich były między innymi: wędliny tradycyjne, wyroby z gęsiny, pieczywo, naturalne produkty cukiernicze, miody, sery i oleje tłoczone na zimno. Swoje dzieła prezentowali też twórcy ludowi. Dużym zainteresowaniem cieszyły się oryginalne ozdoby świąteczne wykonane technikami rękodzielniczymi.

Kiermasz był doskonałą okazją by jeszcze przed Świętami zaopatrzyć się w tradycyjne produkty żywnościowe, ciekawe dekoracje i niepowtarzalne upominki, z czego chętnie skorzystali mieszkańcy Warszawy oraz goście odwiedzający stolicę.

Fot. Archiwum NIKiDW