W grudniu 2019 roku, w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 odbyła się Biesiada „Kanon Kuchni Polskiej”, na którą zostali zaproszeni współpracownicy, przyjaciele i pracownicy Instytutu.

Po powitaniu gości p.o. dyrektora Instytutu, Karol Krajewski  wręczył medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości prof. Stanisławowi Bergerowi, wybitnemu znawcy kuchni polskiej. Następnie głos zabrał minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, który przybliżył gościom pomysł stworzenia publikacji 100 potraw na 100-lecie odzyskania niepodległości. Stworzenie kanonu narodowej kuchni polskiej może być doskonałą promocją Polski na świecie. Polska kuchnia to spuścizna po naszych przodkach, to nasza tradycja, to coś, czym się szczycimy – podkreślił minister. Zaznaczył także, do kuchni polskiej swój wkład wniosły mniejszości etniczne: Żydzi, Niemcy, Olendrzy, Tatarzy, Rusini czy Czesi. Zdaniem ministra, przepisy zawarte w Kanonie w przyszłości będą miały walor skodyfikowanych i sprawdzonych wskazówek kulinarnych  i powinny stanowić punkt odniesienia dla wszystkich  restauratorów, szefów kuchni, uczniów szkół gastronomicznych, oraz wszystkich, którzy będą chcieli włączyć się w promocję naszej kuchni narodowej. Publikacja jest owocem wielomiesięcznych konsultacji z najwybitniejszymi specjalistami w tej dziedzinie. Projektem kierował profesor Jarosław Dumanowski  z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Po części oficjalnej, w nastrój biesiadny wprowadziła gości Grupa Zayazd, twórca stylu Eastern Country, łączącego w sobie elementy muzyki country, folk, rok oraz pop. Ponadto zagrali dla nas Dorota i Piotr Majerczykowie, mistrzowie gry na dudach podhalańskich.. Jednak największe wrażenie na zabranych zrobiło wspólne granie senegalskiego artysty Mamadou Dioufa z naszymi gośćmi z Podhala. Ich improwizacja pokazała, że prawdziwa muzyka nie zna granic. „Ludowa muzyka znajdzie zawsze wspólny język, bez względu na to na jakim kontynencie jest grana” – powiedział artysta.

Jak przystało na prawdziwą Biesiadę zaproszeni goście mieli też okazję skosztować dań z „Kanonu Kuchni Polskiej”. Kaszotto z grzybami, flaki, zupa ogórkowa,  pierogi z kaszą gryczaną, wołowe policzki, rolada drobiowa, dorsz w sosie piernikowym – to tylko niektóre specjały, które znalazły się w grupie stu potraw składających się na tradycyjną kuchnię polską.

Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w Biesiadzie. Mamy nadzieję, że takie wydarzenia wpiszą się na stałe w kalendarz imprez organizowanych przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Fot. Archiwum NIKiDW